Wiercenie dużych otworów w terenie

Dzień dobry
Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej używane do wiercenia otworów w stali. Podstawową zaletą tych elektronarzędzi jest ich mobilność i możliwość wiercenia otworów o znacznych rozmiarach.
W warsztatach ślusarskich zawsze pod ręką jest wiertarka stacjonarna – ciężka i masywna – wykonanie precyzyjnych otworów o dużych średnicach nie nastręcza żadnego problemu. Inaczej sprawa wygląda podczas pracymontażu} w poza zakładem jeżeli zajdzie konieczność wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 20 mm. W takim wypadku wiertarka ręczna nie da rady. W taki przypadku jedynym wyjściem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną. Wiertarka magnetyczna ma dobrę relację waga -mobilnoś do wielkości wykonywanych otworów. Z tego względu znajduje zastosowane wpracach przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, pracach przy wiaduktach, produkcji dźwigów, i innych prac montażowych w stali.


Nie jest to maszyna doraźna, można jej zastosowanie umieścić już w fazie projektowania, montażu instalacji w terenie.

Podstawowym narzędziem używanym w wiertarkach magnetycznych – Wiertła trepanacyjne.

Duża gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi pozwala wykonywanie otworów bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 – 20 – 33 mm ) otworów o dużych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 39mm , 56 mm , i większe).
Jeszcze parę lat temu wiertła te były drogie, obecnie ich cena i dostępność znacznie spadła.
Zwracam jeszcze uwagę na ich wydajność ściśle powiązaną z budową freza. Skrawanie odbywa się tylko na brzegach, natomiast środek pozostaje nienaruszony. Zmniejsza to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w zestawieniu z wiertłem krętym . Wynika to oczywiście z faktu mniejszej powierzchni skrawania.
Orientacyjnie jeżeli wiertarka w swoich parametrach ma podaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to używając frez trepanacyjny zakres powiększy się do 28 i więcej. Zależy to oczywiście od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, gdyż rdzeń zostaje nienaruszony i nie traci się energii i czasu na przerobienie go na wióry:)
Zwiększy się także prędkość obróbki i co niekiedy ważne ilość wiórów.
Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest stabilny, można wiercić otwory np. na brzegach, zachodzące na siebie, pachwinowe itd . Barierą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.


Co więcej otwory wykonane za pomocą wiertła trepanacyjnego nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja obróbki bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu.

Mocowanie i podawanie chłodziwa.

Frezy mocowane są systemem Weldon ( droższe modele wiertarek w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Na przykład jeżeli wytwórca wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, optymalne średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeżeli taką normę zastosujemy to wiertarka magnesowa będzie nam długo służyć. Zresztą jest to wszechstronna zasada do wszystkich elektronarzędzi.
Rodzaje narzędzi, jeżeli przewidujemy używać stożka MK to warto zajrzeć do danych technicznych lub zapytać.
Jeśli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to może posłużyć nam jako gwinciarka. Zakresy gwintowania powinny być opisane w danych technicznych.
Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Pozwala ona na dokładne ustawienie osi wiertła już po włączeniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne 🙂
Jakość: można wskazać trzy grupy: Chińczyki – tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION – angielska firma produkuje na Tajwanie(dobry ekonomiczny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to magnesówki z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena). tekst ze strony http://poradniktechniczny.weebly.com/

Krótko mówiąc główną ich zaletą jest:
– Mobilność,
– Możliwość wiercenia głębokich otworów.
– Wykonanie otworów o dużej średnicy.
– Niska cena frezów trepanacyjnych.

Wada:
– Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

To tyle pozdrawiam.