Bosch wiertło multiconstruction

Cześć
Podczas pracy czasem zachodzi konieczność wiercenia w materiałach mieszanych, otwory w stalowe futrynie, za którą jest beton. Jest to najgorszy z możliwych połączeń materiałów stal i beton. Firma Bosch stworzyła jakiś czas temu wiertło CYL-9 Multi Construction, którym można wykonywać takie otwory.
Wiertło  nadaje się prawie wszystkich materiałów stosowanych przy wykańczaniu wnętrz, np. do betonu, muru, cegły, eternitu, siporeksu, materiałów wielowarstwowych, ceramiki, a przy odrobinie wprawy do gresowych o niskiej klasie twardości, drewna, tworzyw sztucznych, blach metalowych oraz aluminium.
Wiertło Multiconstruction dedykowane jest do niskoobrotowej obróbki bezudarowej np. na wkrętarkach. W odróżnieniu jednak od konkurencji i pierwszych wersji nadaje się również do wiercenia z użyciem udaru. Z małą uwagą, że nie w super twardych materiałach. Czyli w gipsie tak a w gresie nie.

 

bosch-wiertlo-multi-construction (1)Budowa wiertła  umożliwia na skrawanie metali, tworzyw i drewna. Trzeba jednak pamiętać, że wiertła te nie są skonstruowane do wiercenia w stali. Wiercenie to jest możliwe, ale używać je trzeba, jako opcję. Płytka wykonana z trwałych węglików spiekanych o najdrobniejszych ziarnach. Geometria ostrza została tak zaprojektowana, aby scalić możliwość skrawania i wiercenia z lekkim udarem. Wieloostrzowy szlif z charakterystycznym ścinem gwarantuje precyzję wiercenia. Kluczowy wpływ, na jakość CYL-9 ma metoda lutowania płytki i szlifowanie po lutowaniu. Gwarantuje ono centryczność wiertła, redukuje bicie i co za tym idzie wydłuża żywotność.
Kolejna ważna sprawa to pogrubiony rdzeń wiertła, otrzymano to poprzez dodanie dodatkowej spirali w rowku. Obniżono przez to prześwit i rowka. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że wiertło CUL-9 skonstuowane zostalo do obróbki z wolnymi obrotami to nie będzie to miało istotnego wpływu na pracę wiertła.
Wiertło dla rozróżnienia ma kolor niebieski z bocznym metalicznym szlifem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.