Bosch klucz udarowy GDX

Cześć!
Firma Bosch poszerzyła swój asortyment 0 akumlatorowy klucz udarowy  GDX 18 V-EC z dwufunkcyjnym uchwytem osprzętowym w standardzie 1 i 1 cala. Z zapewnień producenta dowiadujemy się, że klucz udarowy będzie dwa razy bardziej żywotny, niż podobne zakrętarki z silnikami szczotkowymi. System bezszczotkowych silników EC powoduje również, że elektronarzędzie jest dużo lżejsze i bardziej kompaktowe.
Praca przebiega dwuetapowo, na początku jest realizowane płynne odkręcanie lub dokręcanie bez obciążenia. Mechanizm udarowy załączy się po zatrzymaniu śruby lub wkręta i będzie dalej realizował pracę z użyciem udaru.
Maszyna jest zasilana z akumulatora o pojemności 4,0 Ah, do dyspozycji mamy dwie sztuki. Dla przykładu podam, że na jednym akumulatorze może wkręcić około 470 wkrętów 6×65 mm w sośnie. Czyli o 40% więcej niż modele bez silnika EC. Układ silnik – przekładnia sprawia, że zakrętarka jest niezwykle wszechstronna i przydaje się do prac w materiałach miękkich – drewno i twardych – stal.

 

klucz-udarowy-gdx18v-ec-bosch
Akumlatorowy Klucz udarowy GDX 18 V-EC został tak skonstruowany, że pracuje bez odrzutu. Ma to odczuwalny wpływ na komfort pracy, zwłaszcza przy dokręcaniu, tzw. twardym z znacznym momentem obrotowym. Bosch w tym modelu wprowadził specjalny system mocowania kluczy na zewnętrzny kwadrat 1/2 cala i wewnętrzny sześciokąt do bitów 1/4 cala. Zastrzeżony system docenią wszyscy ci, którzy wykonują mieszane prace z użyciem kluczy nasadowych i bitów z mocowaniem 1/4″.
Zasadniczym modułem w tym systemie mocowania jest 3 stopniowa regulacja momentu obrotowego Power Control. Jest to bardzo istotne przy stosowaniu osprzętu 1/2″ – 1/4″. W przypadku odkręcania i dokręcania z użyciem kluczy nasadowych 1/2 mamy do dyspozycji maksymalny moment obrotowy 185 Nm. Pozwala na wkręcanie i wykręcanie śrub max. M16. Natomiast w przypadku bitów 1/4″ taka siła była by zabójcza dla bitów. Dlatego system Power Control pozwala bezpiecznie dostosować moment obrotowy do naszych potrzeb. Należałoby przeczytać tabelę poglądowych wytrzymałości śrub zależnie od przekroju i klasy śruby, czasu dokręcania i typu połączenia: twarde, sprężyste czy miękkie.
Klucz GDX ma długość 158 mm i z akumulatorem 4,0 Ah waży 1,7 kg. Jego niewielkie rozmiary pozwalają na komfortową pracę w miejscach niedostępnych i na wysokości. Każdy, kto pracował wkrętarką nad głową i wkręcał lub odkręcał kilkaset śrub lub wkrętów będzie wiedział, o czym piszę.
Pomagają w tym również trzy diody umieszczone w korpusie i w razie potrzeby zapewniające dobre oświetlenie miejsca pracy. Narzędzie jest zasilane przez akumulator litowo-jonowy 18 V. Można go doładowywać w dowolnej chwili. I tak jak wszystkie akumulatory Litowo jonowe najlepiej przechowywać w pełni naładowane. Akumulatory posiadają system ECP, który ochrania je przed całkowitym rozładowaniem i nieodwracalnym ich uszkodzeniem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.