Znaczniki i numeratory Grawurem

Cześć
Numeratory to narzędzia do znakowania elektronarzędzi, korpusów, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych – aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, nieprzekraczającej twardości w skali Brinela 180 HB. W sprzedaży można spotkać wiele numeratorów przeróżnych producentów. Od najtańszych do markowych. Wiodącym liderem jest tutaj niemiecka firma GRAVUREM obecna na rynku od ponad 50 ciu lat. Jest ona światowym liderem w produkcji narzędzi do znakowania, w tym znaczników.
W swojej ofercie ma kilkanaście artykułów:
Sztandarowy ich produkt: znaczniki Grawurem-S standard do wybijania liter i cyfr.
Znaczniki punktowe.
Znaczniki zaokrąglone.
Numeratory wielokrążkowe.
Znaczniki automatyczne.
Znaczniki kontrolne i specjalne.

znacznik-cyfrowy-grawurem-standard-8mm
Praca tymi narzędziami odbywa się poprzez kontrolowany zgniot przedmiotu oznakowanego o określonej sile. W wypadku znaczników Grawurem S nie powinna ona przekraczać 800 N/mm2. Zalecana siła to 600 N/mm2, nieprzekraczanie tej wartości zapewni dłuższą trwałość narzędzi. Znaczenie w praktyce wygląda w ten sposób, że uderzamy młotkiem w pojedynczy znacznik. Warto pamiętać, że numerator opieramy o element znaczony pod kątem 90o. da nam to pewność, że wgnieciony znak będzie jednakowo wyraźny na całym obwodzie. Zanim jednak zaczniemy pracę trzeba sprawdzić na niewidocznej powierzchni siłę uderzenia i efekt znakowania.
Numeratory mają podane wymiary w mm. Klienci mają problem jak zmierzyć i dobrać znacznik. Żeby rozwiać wątpliwości informuję, że znaczniki wymiaruje się mierząc wierzchołki. W związku z tym rozmiar wybitego znaku będzie zależała od wymiaru numeratora (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).
Numeratory Gravurem używa się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, regałach, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Istotnym parametrem jest tutaj twardość materiału znaczonego i siła uderzenia. Z reguły elementy znakowane wytworzone są z aluminium i zwykłych stali o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
Najbardziej popularnym rodzajem znacznika jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli dla przykładu wybijając literę odwróconą k na znaczniku otrzymamy poprawne k na materiale oznakowanym. Znaczniki produkowane są w rozmiarach od 2mm a kończą na 12mm. Pamiętajmy o sile docisku, inna będzie w znacznikach 4 mm a inna 10 mm. W praktyce dobrze mieć kilka rodzajów młotków np: 200g, 400g i powiedzmy 600g. Tekst z strony blog sklep Dremel.
W opisie produktu mamy:
Podaną siłę docisku 600-800Nmm2.
Rozmiar znacznika literowego czy cyfrowego.
Twardość części znakującej znacznika – 58-61 HRC.
Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
Przekroju i długości podanej w mm.
Wszystkie znaczniki są zapakowane w niebieskie pudełka.
I teraz na koniec, wybierając firmę Grawurem macie Państwo pewność, że produkt jest wysokiej jakości, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.
Pozdrawiam.