Bruzdownice Bosch 1/2

bruzdownicaCześć

Każdy współczesny elektryk czy hydraulik powinien posługiwać się w swoich pracach bruzdownice. elektronarzędzia te to zmodyfikowane szlifierki kątowe, wyposażone w dwie tarcze, tulejki dystansowe i system usuwania pyłu i urobku. Wycina się nimi w tynku, betonie, cegle czy kamieniu rowki, w których ułada się instalację elektryczną lub rury.
Dawno minęły juz czasy kucia bruzd przecinakiem lub młotkiem pneumatycznym, jakkolwiek jeszcze można spotkać takich fachowców. Aktualnie, żeby ukryć w ścianie przewody czy rury, nie trzeba kuć bez ładu i składu, a wystarczy użyć bruzdownicy do zrobienia rowka. Po nacięciu dwóch równoległych linii wystarczy lekko wykuć pozostały pomiędzy nimi fragment muru. Praca dokładna, niezbyt męcząca dla operatora maszynyhydraulika, a przy tym w miarę czysta, oczywiście jeżeli podłączymy odkurzacz przemysłowy. Tak więc niekonieczną maszyną towarzyszącą każdej bruzdownicy jest dopasowany do usuwania dużej ilości pyłu mineralnego odkurzacz. O odsysaniu napiszę w innym artykule.

Odrębną ważną sprawą jest bezpieczeństwo w toku pracy z bruzdownicą, chodzi mi tu przede wszystkim o odrzut, o tym również napiszę w oddzielnym tekście.
Każde bruzdownice Boscha mają ciekawą budowę komponentów okołosilnikowych. Mowa tutaj m.in. o metalowych płytach ślizgowych z rolkami, które ułatwiają dokładne prowadzenie bruzdownicy wzdłuż linii cięcia. Tarcze diamentowe schowane są całkowicie w pokrywie ochronnej, a bruzdownice wyposażone są w regulację głębokości cięcia z skalą do precyzyjnego ustawiania głębokośći bruzdy. Osłony tarcz to nie tylko elementy podnoszące bezpieczeństwo pracy, ale także szczelny system odsysania pyłu powstającego podczas pracy. Do wszystkich szlifierek można podłączyć za pomocą króćca odkurzacze przemysłowe, które w znacznym stopniu są wstanie usunąć pył i umożliwić czystą pracę, a i widoczność wzrasta:).

Firma Bosch oferuje trzy takie maszyny – bruzdownica Bosch GNF 20 CA, GNF 35 CA i GNF 65 A. Różnią się one głównie mocą użytych silników, średnicą obsługiwanych tarcz, czyli najistotniejszym parametrem głębokością bruzdy i kilkoma drobnymi elementami konstrukcyjnymi. Doskonale nadają się do instalowania tuneli kablowych oraz układania rur wodno-kanalizacyjnych, gazowych i centralnego ogrzewania.  Więcej na http://amarantus72.simplesite.com/
Wspólną cechą silników bruzdownic Bosch jest zastosowany we wszystkich system Constant Electronic. To układ stabilizujący prędkość obrotową silnika pod zmiennym obciążeniem. Pozwala on osiągnąć maksymalną wydajność bez względu na twardość ciętego podłoża. Modele GNF 35 CA i GNF 65 A dysponują układem ograniczenia prądu rozruchowego, czyli inaczej – łagodny rozruch.
Koniec części pierwszej.